Babí lom – pěší výlet na rozhlednu

Průměrné hodnocení: 4.7 (20 hlasů)

Babí lom leží na sever od Brna mezi obcemi Lelekovice a Svinošice. Může sloužit jako cíl delšího výletu po okolí, ale i krátkého výletu vhodného i pro děti, které se nedávno naučily chodit. Pokud chcete skutečně jen dobýt rozhlednu, dojeďte do místní části Kuřimi nazvané Podlesí.

Úplně na konci Podlesí stojí příjemná hospůdka se zahrádkou, kde se jednak můžete občerstvit a jednak se vaše děti mohou vyblbnout na sousedním dětském hřišti. Až načerpáte dost sil na výstup, odeberte se do lesa po modré značce. Máte více možností:

Ta nejjednodušší je vydat se hned na kraji lesa vpravo po modré a po pár metrech odbočit vlevo (stále po modré) a stoupat a stoupat nahoru. Kousek před vrcholem se modrá značka rozdvojí: pravá odbočka vede k rozhledně. K výstupu na ní vám bude bránit několik skalek a kamenů, ale zvládnou to i malé děti - jen je samozřejmě potřeba je hlídat.

Rozhledna je robustní betonová stavba, zabezpečená zábradlím, takže tam už dětem nebezpečí nehrozí. Je odtud krásný výhled do okolí, ať už do krajiny, tak na nedaleké Brno.

Zpátky se můžete opět vrátit po modré značce.

Cesta pro náročnější

Pokud si chcete užít i nejkrásnější část skalnatého masivu Babí lom, nevystupujte přímo na rozhlednu ale pokračujte vlevo po modré k vrcholu masivu. Odtud se pak vrátíte po červené (hřebenové) značce k rozhledně. Tato cesta je o něco náročnější, ale zvládli jsme ji i s ani ne dvouletým synem (i když jsme ho po většinu času nesli, takže to bylo docela náročné).

Jestliže nespěcháte a chcete se projít po lese (ale pozor, je tu hodně klíšťat, určitě nezapomeňte na patřičné oblečené a postřik bot a kalhot), udělejte to ještě jinak. Z hospůdky v Podlesí se hned na kraji lesa vydejte vlevo, tedy nikoli po modré značce. Pokračujte po lesní cestě podle uvážení, vpravo do svahu je několik odboček. Výlet si uděláte hodně zajímavý, když náhodně vyberete některou z nich. Nahoře vás určitě čeká již zmiňovaný hřeben a před ním modrá značka, takže se nemáte kde ztratit: nicméně pamatujte na to, že ne každá odbočka vede až nahoru - některé končí na pasece v půli svahu. 

Následující mapa z Google bohužel turistické cesty neukáže, ale snad se podle ní zvládnete alespoň hrubě zorientovat. Turistickou mapu můžete najít třeba zde.


Zvětšit mapu