Cvilínská rozhledna

Průměrné hodnocení: 4.3 (105 hlasů)

Rozhledna Cvilín, KrnovVydáte-li se na cestu po severní Moravě, určitě při vašich zastávkách nevynechtejte rozhlednu na Cvilíně. Najdete ji v Krnově, který leží v podhůří Nízkého Jeseníku v okrese Bruntál a na soutoku řek Opavy a Opavice. Jestliže vám vyjde počasí tak, jako nám, budete s výletem naprosto spokojení. Procházka je vhodná i pro menší děti, ale kočárek, pokud půjdete na rozhlednu pěšky, nechejte doma.

Rozhledna Cvilín, KrnovKamenná rozhledna byla vybudována na počátku 20.století podle projektu architekta Ernsta Latzela a leží ve výšce 436 metrů nad mořem. Její původní vzhled byl trochu odlišný od toho dnešního. Nad základní věží byla tehdy postavena ještě i úzká boční věžička, o kterou rozhledna přišla při poválečných opravách. Nyní je vysoká 29,1 m. Při stoupání na vrchol rozhledny vyšlapete 25 žulových a 119 dřevěných schodů. Rozhledna nabízí krásný pohled na samotné město Krnov a jeho okolí. Za pěkného počasí můžete dokonce vidět např. kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Městě Albrechtících, což je městečko vzdálené od Krnova přibližně 14 km.  (podrobnosti i fotografii původního vzhledu rozhledny najdete na oficiálních stránkách města Krnov).

Jsou dvě možnosti, jak se dostat ke cvilínské rozhledně. První, ta jednodušší, avšak nudnější, je dojet autem až ke kostelu Panny Marie Sedmibolestné. Odtud je to na rozhlednu asi tak dvě stě metrů.

Druhá varianta je ta, že dojedete autem na ulici Pod Rozhlednou a nahoru se vydáte pěšky. Trasa opravdu není nijak náročná, i malé děti ji zvládnou. Ke kostelu Panny Marie Sedmibolestné vede krásné historické schodiště.

Schody k rozhledně Cvilín, Krnov


Zobrazit místo Zlobidlo.cz na větší mapě